Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak sztuczna inteligencja może rewolucjonizować nauczanie matematyki? Czy sądzicie, że nowoczesne technologie mogą zmienić sposób, w jaki prowadzimy lekcje i wspieramy naszych uczniów?
Jest coraz więcej aplikacji i platform edukacyjnych opartych na AI, które możemy wykorzystać w swojej pracy nauczyciela np. matematyki. Przetestowałam kilka i chciałabym podzielić się moimi wrażeniami.
To darmowe narzędzie online, które pomaga rozwiązywać zadania matematyczne z dziedzin takich jak algebra, rachunek różniczkowy czy trygonometria. Żeby korzystać z tego narzędzia nie trzeba zakładać konta ani się logować. Wystarczy wpisać zadanie matematyczne by otrzymać wynik, z rozpisaniem każdego kroku a także wykresem dowolnego równania.
Nie będziemy mieli problemów z wpisaniem działania, ponieważ aplikacja dysponuje wbudowanym kalkulatorem.
Aplikacja ta ciekawą opcję, która może być wyzwaniem dla ucznia, jest oparta na metodzie gamifikacji, gdzie uczeń rozwiązuje zadania, zdobywa punkty i nagrody oraz odznaki
Ciekawie wygląda opcja generowania quizów. Quizy zawierają również wskazówki dla uczących się, gdzie krok po kroku przeprowadzani są po zadaniu.
2. GeoGebra
To bezpłatne narzędzie matematyczne, które jest dostępne online oraz jako aplikacja na różne platformy, takie jak iOS, Android czy Windows. Jest to narzędzie podobne Microsoft Math Solver, jest tu kalkulator do obliczeń, narzędzie do wykresów, zbiór bezpłatnych zajęć, ćwiczeń, lekcji i gier obejmujących różne tematy matematyczne i przyrodnicze. Ale tu zakładamy konto i mamy do wyboru różne plany cenowe. w tym plan darmowy. Aplikacja daje nam możliwość przeglądanie postępów uczniów w czasie rzeczywistym i przekazywanie indywidualnych informacji zwrotnych w celu spersonalizowania nauki. Pomaga nauczycielom zachęcać do aktywnego udziału i dyskusji. Nie wymaga od ucznia zalogowania się- nie musi posiadać konta. GeoGebra oferuje możliwość połączenia konta z Google Classroom, co znacznie ułatwia pracę.
A jak działa? Poniżej tutoraial
https://www.geogebra.org/mathpractice/en/tutorial/tutorial-01
3. MathGPTPro
Bardzo obiecujące narzędzie, radzi sobie z zadaniami tekstowymi w języku polskim.
Oto przykład:
Zadanie ze strony: https://opracowania.pl/opracowania/matematyka/zadania-tekstowe-na-poziomie-ucznia-klasy-4,oid,1858#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
Rodzina Leśniewskich składa się z czterech osób. Kasia ma 5 lat, a jej starsza siostra Dominika jest trzy razy starsza. Kiedy urodziła się Dominika, mama miała 24 lata. Tato jest o 3 lata starszy od mamy. Ile lat mają razem wszyscy Leśniewscy? Czytaj więcej na
Bardzo przydatna funkcja to możliwość zamieszczenia zdjęcia lub screenshotu z zadaniem. Program świetnie sobie z tym radzi. Minus jest taki, że wersji darmowej możemy wykorzystać 12 zapytań na miesiąc, co znacznie ogranicza możliwości testowania tej aplikacji.
4. Desmos
To interaktywny kalkulator graficzny online z rozbudowanymi funkcjami interaktywnej wizualizacji, który umożliwia nauczycielom łatwe tworzenie cyfrowych zadań matematycznych i monitorowanie postępów uczniów. Desmos ma na celu pomóc każdemu uczniowi w nauce matematyki i dobrej zabawie poprzez interaktywną eksplorację i wizualizację. Firma została założona przez zespół, w skład którego wchodzą czołowi twórcy przełomowego oprogramowania matematycznego GeoGebra.
5. Photomath
Photomath jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do rozwiązywania zadań matematycznych- aplikację należy pobrać na telefon. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję i technologię do odczytywania i rozpoznawania odręcznych zadań matematycznych. Wystarczy po prostu skierować aparat smartfona na zadanie matematyczne zapisane na papierze, tablicy, podręczniku. Aplikacja wykorzystuje optyczne rozpoznawanie znaków i algorytmy uczenia maszynowego do identyfikacji symboli matematycznych, wzorów i równań. Szybko i prosto.
6. Matific
Program ten obejmuje ponad 400 interaktywnych gier i ćwiczeń matematycznych, które obejmują podstawowe umiejętności matematyczne od zerówki do klasy 6 dla szkoły podstawowej – od dodawania i odejmowania po ułamki, pomiary, podstawy algebry i wiele innych. Strona jest w języku polskim, co bardzo ułatwi poznanie zawartości strony.
Zamiast tradycyjnych arkuszy roboczych, uczniowie przechodzą przez ćwiczenia Matific, które wykorzystują interaktywne modele wizualne do reprezentowania pojęć. Uczniowie otrzymują natychmiastową informację zwrotną na temat swoich postępów.
Przez 30 dni możemy testować platformę bez opłat, po tym czasie musimy wykupić licencję.